ARAKAIN - Official site


czczengeng


TISK

Jirka Urban - rozhovor: Arakain přiveze do Hrádku nový program

ROZHOVOR - Arakain přiveze do Hrádku nový program

17.2.2010 - Jiří Urban

Dalším koncertem, který pro hudební fanoušky přichystal tým Pavla Molnára a Standy Dlouhého, bude koncert kapely Arakain, který se v Dělnickém domě koná už 19. února. Heavymetalovou kapelu netřeba posluchačům nijak moc představovat. Jen pro připomenutí – 20 let v ní působil Aleš Brichta, další tři roky Petr Kolář.

Arakain přiveze do Hrádku nový program

V samotných počátcích s kapelou zpívala tehdy neznámá Lucie Bílá. V řadě vydaných alb se vyjímají čtyři, které díky přízni posluchačů vynesly kapele zlatou desku. Záznam koncertu Arakainu s Plzeňskou filharmonií z r. 2007 byl oceněn dokonce multiplatinovou deskou.

Frontman kapely Jiří Urban poskytl při příležitosti blížícího se koncertu pro Hrádecko následující rozhovor:

Opravdu to „začalo v pátek, jako správnej for“? Nebo to je jenom jeden z vašich prvních fláků?

Ona je to skladba z roku 1986, to už Arakain nějakou dobu fungoval a protože od začátku stavěl na vlastní tvorbě, tedy jedna z prvních není. Ale je jedna z prvních v éteru veřejného média a dokonce úplně první skladba Arakainu vydaná na oficiálním nosiči (rocková kompilace tehdejšího rozhlasového pořadu Posloucháte Větrník).

Kdysi jsem někde četl, že slovo Arakain nemá v žádném jazyce žádný význam. Koho z vás název vůbec napadl a jak je to s tím významem?

Význam to nemá – je to zkomolenina názvu léku Nerakain obsahujícího DDT a přišel s tím jednou náš první bubeník Mirek Nedvěd a už to prostě nějak zůstalo. Asi jsme seděli u piva, protože jinak si to neumím vysvětlit. Nicméně v pozdějších letech komunistického režimu se název osvědčil právě svou nesrozumitelností a bezvýznamností a dnes už nad tím nikdo nekoumá…

Jak se za ta desetiletí co hrajete změnilo publikum? Předpokládám, že většinu tvoříme my „čtyřicátníci“, ale co mladý koně – jsou nebo nejsou?

Tak to předpokládáš špatně, protože vás, čtyřicátníků je tam menšina! Už s příchodem Petra Koláře v roce 2002 se začalo stahovat mladý publikum a jak už to u zpěváků s pěkným hlasem bývá, navíc i holky! Což se s nástupem mladého a svobodného Honzy Toužimského ještě zvýraznilo! :-) Takže se dá říct, že veleještěr Arakain má hodně mladý publikum a stále přibývá!

S rockovou muzikou kterou hrajete je spojen také životní styl. Arakain přeci jen na hudební scéně už nějakou tu dobu působí. Jak je to s tím životním stylem?

Inu, životní styl vždy tak nějak souvisí s oborem. Je to dáno jak pracovní dobou, pracovním místem, spolupracovníky, odměnou za práci – tedy muzikant žije většinou v noci, hraje tam, kde je alkohol a jeho požívání je standardem, spí v hotelových pokojích, placen je někdy lépe, někdy vůbec, stravuje se po restauracích a putykách. Občas také snídá nebo večeří na pumpách. Z toho vyplývá, že zdravý styl to není, ale dokud zdraví slouží, málokdo na něm chce něco měnit, protože ta muzika za to stojí.

S jakým programem do Hrádku přijedete?

Přijedeme s novým programem, který nejen dál propaguje poslední desku Restart, ale obrací se na všechna novější alba, protože jsme si řekli, že jsme z nich toho ještě spoustu neobehráli, a že je škoda jich nevyužít na rozdíl od těch starých, které se hrají 25 let a jsou notoricky známé. Ale samozřejmě i stálice zazní... :-)

Jak dlouho jste hledali Hrádek nad Nisou na mapě?

Díky serveru mapy.cz jen chvilku!:-) I když já jsem do nedalekého Mníšku, resp. Fojtky spoustu let jezdil na chalupu. Po dálnici je to z Prahy cobydup! :-)

Autor: Hrádek - Dělnický dům (17.2.2010)

zpětVerze webu pro mobily | © 1982-2019 ARAKAIN - Official site | © design Mirek Mach, Karel Trávníček

TOPlist