ARAKAIN - Official site


czczengeng


TISK

ikona doxa

Rozhovor s bubeníkem Lukášem Doksanským z Arakainu

2.10.2012

Tlučmistr Lukáš Doksanský alias Doxa bubnuje už osmým rokem v legendární metalové kapele Arakain. Letos si jejich vlasatí fanoušci pošmákli na vyprodaném turné ke 30. letému výročí kapely. Ten největší koncert je však ještě před námi, konkrétně 26.10.2012 v Praze na Letňanech.

Doufám, že tenhle poslední narozeninový koncert ke třicítce nebude i poslední koncert s Lucií Bílou? Nebo si budeme muset počkat až na čtyřicítku?

Nějaký plány byly, ale podle mě to vypadá spíš na tu čtyřicítku. Necháme se všichni překvapit.

Jak by jsi zhodnotil letošní rok Arakainů? 

foto doxa

Tak nevím jak kluci, ale já osobně zažil vyprodaný turné poprvé v životě, takže jsem si to náležitě užíval. Samozřejmě jsem si nemohl odpustit svoje blbý fóry po cestě na koncerty: "Jak je to dneska? Zase vyprodaný? To je nuda..."  A nebo: "Aspoň, že si Lucka konečně zazpívá před vyprodaným sálem..." (smích)

Když kluci z kapely začli společně "brnkat", ty jsi chodil zhruba do čtvrté třídy na základku. Jaký je to pocit, mít skoro tolik let, co kapela sama? 

Když jsem byl na první schůzce s Jirkou a Zdeňkem, tak na mě dýchnul obrovský klid a říkal jsem si, že v týhle kapele prostě chci hrát. Možná, že mi dnes přijde toho klidu až moc, ale lepší, než když je něco hektický.

Do bubnů jsi však začal mlátit už od svých čtyř. Je znát nějaký posun ve výuce od doby, kdy jsi se na bicí učil a dneškem, kdy učíš sám? 

Tak zásadní je hlavně to, že za mých mladých let v podstatě nevěděl nikdo nic. Nebyly školy, Youtube, semináře zahraničních bubeníků. Dnes je všechno. Podle mě se to posunulo celý hodně dopředu. Stačí se podívat na mladý kluky. My jsme ještě stahovali breaky ze zpomalenýho páskáče a z omezenýho množství nahrávek.

Vzpomeneš si ještě na svůj první koncert?  

Tak na ten nezapomenu nikdy (smích). Byl to záskok za nemocnýho bubeníka z tátovy kapely Libý Květoň na náměstí v Sušici. To mi bylo 10 let. 

Jakou váhu přikládáš hudební teorii? Lucka Bílá prý neumí noty, ale zpívá jako bohyně... 

Hudební teorie je něco jako umět cizí jazyk. Usnadní vám komunikaci a jste schopný si něco přečíst v jiný než vlastní řeči. Ale jsou muzikanti se srdíčkem, kteří se obejdou i bez toho. Čili není to podmínkou, ale na škodu rozhodně taky ne. Taky není od věci, když bubeník něco o hudební teorii ví a může se zúčastnit i debaty s muzikanty.

A koho preferuješ? Technicky precizního bubeníka, který spolehlivě neudělá ani jednu chybičku, ale jak to tak bývá, hraje pouze naučeným "chladným" způsobem...  Nebo bubeníka, který sice technicky pokulhává, ale má bubenické srdce? 

Samozřejmě upřednostňuju "srdcaře", ale obdivuju i technicky zdatný bubeníky, kteří svému řemeslu byli ochotni věnovat tolik času (v některých případech veškerý). V optimálním případě se samozřejmě snoubí obě schopnosti, pak je to paráda. 

Prošel jsi různými kapelami... Co mě jako ženskou zaujalo je, že jsi hrál v jedné kapele se svou ženou a švagrovou. Jak to šlo? :-) 

Pochopil jsem, že když si lidi rozumí lidsky, je to přenesitelný i do hudby. Akorát nevím, jak to mají ostatní chlapi, ale já se byl schopnej pohádat ve zkušebně a oddělit to od osobního života. Ženská tohle podle mě neumí, ale třeba jsou případy, u kterých to tak není, nevím (smích).

Když jsme u těch žen, 12.10.2012 zahrajete na 4. ročníku Miss FANTOM 2012 v Ostravě Vítkovicích. Jak se s kapelou těšíte? 

Upřímně, nevím, kde hraju příští týden, ale těším se na jakýkoliv koncert, či fest (smích).

Všichni už netrpělivě čekáme na nejnovější DVD, na kterém teď ve dne v noci makáte. 

To my taky. Jsem rád, když je nějaká práce z krku a už se v tom nedá dál rejpat (smích).  

Můžeš nám dát nějaký tip na novou českou nebo zahraniční kapelu, o které ještě nikdo moc neví a stojí fakt za to? 

V současný době sjíždím nejvíc poslední desky kapel Dymytry, Venefica a slovenských From Our Hands. Všechno mladý kapely a moc mě baví!

Díky za rozhovor!

Autor: Fan-Tom 

zpětVerze webu pro mobily | © 1982-2019 ARAKAIN - Official site | © design Mirek Mach, Karel Trávníček

TOPlist