ARAKAIN - Official site


czczengeng


TISK

ikona jirkaROZHOVOR - Arakain

8.6.2008 - Jiří Urban

Tentokrát jsme si popovídali s legendou české metalové scény Arakain. Na naše dotazy nám odpovídal kytarista Jirka Urban.

Je to sice už nějaká doba co jste vydali DVD z pražského Edenu, ale otázku si neodpustím jak jste s DVD spokojeni?

Rozhovor ArakainNa to je jednoduchá odpověď – jsme spokojeni! Jelikož koncert samotný byl povedený, atmosféra úžasná, lidí hodně a nadšených, bylo úkolem dostat tohle všechno i do “drážek” DVDčka. To se podařilo a prodej tohoto nosiče a jeho ocenění Multiplatinovou deskou za prodej je tím nejlepším důkazem, že lidi se s tím ztotožnili.

Jaké je hrát velký koncert s orchestrem. To si dovolí málo která kapela. Koncert vyšel podle nás velice dobře. Jaká byla podle vás atmosféra?

Dovolí-nedovolí... to je jen o odvaze pustit se do přípravy, mít dobrý základ a dobrého aranžéra. My jsme tyhle atributy naštěstí dokázali splnit! Plzeňská filharmonie byla spoluprací nadšená a oba aranžéři Václav Zahradník a Jan Valta také. A jelikož to pak i Václav Zahradník dirigoval, nebáli jsme se, že by se mělo něco pokazit. Pak už byl jen strach o technické věci – abychom se navzájem dostatečně slyšeli, aby dirigent neztratil spojení s bubeníkem, aby nevypadli mikrofony, klik, který šel do sluchátek dirigentovi atd…když jsme viděli, že všechno běží jak má, počáteční strach opadl a koncert jsme si užívali, i když je pravda, že přeci jen opatrněji s vědomím toho, že se to nahrává. Ale lidi se bavili, zpívali a dál už to je vše na desce.

Na koncertě jste měli pár hostů. Lucka Bílá byla s Arakainem před už dneska mnoha lety a ty písničky co si s vámi zazpívala byli třešničkou na dortu celého koncertu. Jak se hraje na podium s nejlepší a nejúspěšnější naší zpěvačkou?

My to takhle nevidíme – máme k ní přeci jen blíž než běžný smrtelník. Pro nás je to pořád ta bezvadná holka, skvělý kamarád a skvělý profesionál, který nezapomíná ani na vrcholu slávy, kde má kořeny a nestydí se za ně. Naopak byla z koncertu unešená a při pokoncertní afterparty u Lucky na zahradě vyslovila přání, připravit další nové písničky pro ni. Zda k tomu dojde a jak rychle musíme společně sladit – Lucka momentálně propaguje novou desku a je příliš zaneprázdněna.

Aleš Brichta na koncert dorazil také. Když jste hráli s Alešem vzpomněl jsem si na staré časy a říkal si jaké by to bylo kdyby jste zůstali pohromadě?

Aleš opustil kapelu z odůvodněním lidského neporozumění a ztráty motivace do další spolupráce. Není proto na místě domýšlet si, jaké by to bylo, kdyby... možná by nebyla v kapele ta pohoda, která je teď a mohlo by to být na výkonu znát. Navíc Aleš je tradicionalista a konzervativec, nemá moc rád nové prvky a moderní pojetí současné muziky. Myslím, že je spokojený tam, kde se nachází v současnosti. A my také…

Střihli jste si i duet s Noidem Strom života. Bylo to hlavně kvůli tomu, že na koncert nedorazil Petr Kolář?

Noid, bez ohledu na jeho manželské poměry, je skvělý muzikant, skladatel a příjemný společník. S kapelou je propojen nejen skrze Lucku, ale i tím, že v kapele má Jiřího Urbana mladšího - mj.člena pražských Dymytry. A obě kapely koncert otevíraly. Strom života je psán jako duet a druhý hlas by tam chyběl. Je ale pravdou, že kdyby se Petr Kolář koncertu účastnil, jistě by ji zpíval právě on.

rozhovor ArakainVaše poslední studiová deska Labyrint byla opravdu vynikající. Jak je vidíte s odstupem času vy?

S odstupem času bysme asi každou naší desku udělali trochu jinak a momenty, které na první poslech nevnímáme, vylezou až po delší době, když si to znovu poslechnem. Ale deska odpovídá stavu, v jakém kapela byla, natáčení bylo trochu v časové tísni (nic nového pod sluncem) a sžívali jsme se s novými spoluhráči a jejich stylem práce. Honza i Doxa na desce naplno projevili své schopnosti a posunuli vývoj Arakainu zase o kousek dál. Považujeme ji za zdařilého pokračovatele trendu, kterým se současný a omlazený Arakain ubírá.

Deska je stavěna na základu Arakain, ale má modernější nádech a výborně odsejpá. Co jste říkali na ozvěnu od lidí s názory na desku.

Co člověk, to názor. Samozřejmě, že některým "starým" fanouškům našeho thrashového období připadá deska na Arakain moderní a mají pocit, že bysme měli hrát stále to samé, co před 20 lety. To ale není možné a ani normální. Jako v každé jiné činnosti, i my jdeme s dobou, vnímáme moderní trendy, které v sobě spojují “starou” technickou hru s novým zvukem a melodickým zpěvem. A Labyrint je právě v tomhle duchu…Oceněním Zlatou deskou za prodej jsme si potvrdili, že lidi nám rozumí a souhlasí s námi!

Pro Českou televizi jste si připravili do soutěže Souboj Hitů písničku Maraton od Lucie Bílé, kterou napsali Osvaldová a Soukup. Co vás vedlo k tomu si připravit tuhle písničku?

Vedly nás k tomu "regule" soutěže – vybrat si hit z opačného stylu či žánru, než sám soutěžící představuje. A pak už to nebylo těžké – je tady hodně málo popových interpretů, s jejichž repertoárem bychom se ztotožnili a pochopitelně Lucka je jedna z nich a máme k ní nejblíže. Byl to také trochu hold tomu, co léta dělá (a dělá to dobře) a také dík za neutuchající podporu Arakainu. Co bysme holce trochu nepomohli ke slávě a zviditelnění, že?:-)

Léto se blíží a s ním většinou i řady festivalů a koncertů. Jak to vypadá s koncertováním Arakain?

Dá se říct, že úspěch koncertu s filharmonií a DVDčka vyvolal zvýšenou vlnu zájmu o Arakain. Konečně všichni pochopili, že změny jsou nevratné a Arakain je momentálně v nejlepší formě. Nabídky pořadatelů se jen hrnou, takže absolvujeme celé léto až do září nepřetržitou řadou koncertů a velkých festivalů. Vše potřebné se lidé mohou dočíst na stránkách kapely www.arakain.eu/koncerty.

Co vaše nová deska? Kdy se na ní vrhnete? V jakém stylu by se měla deska prolévat?

Jak je známo kapelu oživil příchod na post vokálu a bubnů. Celý Arakain působí jako dravá mladá kapela, která hraje metal jako svině. Oba mladší hráči jsou určitě na trošku jiné vlně hudby než jejich starší kolegové. Na nové desce se pracuje již od zimy a demosnímky přibývají! Deska bude jistě pokračováním nastoupeného trendu, protože vyhovuje všem členům, bez rozdílu služebního věku! Chceme udržet tvrdou a technickou hru, tolik typickou pro Arakain, s podtržením melodickými vokály. Naštěstí jsme vyřešili i zvuk a mix alba, kterého se ujme, tak jako u DVD Eden, osvědčený Honza Toužimský. Zůstane to doma a desku si připravíme přesně podle potřeb a pocitů. Vydání je naplánováno na září tohoto roku, opět u firmy Sony BMG. Věříme, že fanoušky nezklameme!

Díky za čas, který jste věnovali nám a našim čtenářům měj te se ahoj.

Autor: Rock Magazín (8.6.2008)

zpětVerze webu pro mobily | © 1982-2019 ARAKAIN - Official site | © design Mirek Mach, Karel Trávníček

TOPlist