ARAKAIN - Official site


czczengeng


TISK

ikona HonzaROZHOVOR - Muzika je pro mě nejdůležitější

8.11.2008 - Honza Toužimský

Dnes zpěvák metalové kapely Arakain, mající za sebou mimo jiné i účast v rockové opeře Antigona nebo hlavní roli v multimediálním projektu Vichry. Ještě před pár lety, ale člověk vykonávající civilní povolání, snící o kapele a velkých stadionech. Známý v té době pouze okruhu rockových fandů na jihočesku.

Muzika je pro mě nejdůležitějšíTo všechno až do doby prvního většího zlomu, kterým pro Honzu byl muzikál Excalibur. A o dalším velkém zlomu, nástupu do kapely Arakain, a následujících letech až do současnosti je dnešní povídání.

Jaké byly první pocity po tom co přišla nabídka do Arakainu?

Zpočátku jsem si myslel, že si ze mě dělají legraci a vůbec jsem tomu nechtěl věřit. První schůzka byla u mě v bytě, kde mi Jirka Urban přinesl nahrávku CD Warning, byly tam všechny skladby a já jsem byl jeden z lidí, který měl říct, která z věcí se mi líbí nejvíc. To bylo naše první setkání a domluvili jsme se, že si ještě sedneme a proběhne zkouška. A tam jsme si prakticky už plácli.

Jak dlouho ti trvalo rozhodnutí jestli nabídku přijmeš?

To přišlo prakticky v zápětí. Ani jsem si nic nerozmýšlel, po první zkoušce jsem věděl, že do toho půjdu, že tahle muzika mě vždycky bavila. Tak nebylo co řešit.

Jaké písničky kapely máš rád a jaké vůbec ne?

Mám rád v podstatě všechny, některý víc, některý míň. Pro mě je taky důležižtý, jak blízký je mi text, jak se s ním dokážu ztotožnit. Protože, pak-li, že jsou to věci z úplně ranného stádia Arakainu, kdy já byl malej kluk a nemusel jsem řešit záležitosti jako kluci v té době, tak je to ztotožnění s textem pro mě horší. Ale oblíbený mám třeba věci jako Gilotina, Magor, Marylin, Brána iluzí.

Píšeš i hudbu. Hodláš se v budoucnosti věnovat i textování, nebo zůstaneš spíš jenom u hudby?

Radši zůstanu u hudby. I když je pravda, že v dřívějších kapelách jsem psal jak hudbu tak texty, ale v hudbě se cítím silnější. A navíc jen nás v Arakainu na textování dost a vždycky tam fungovalo to skladatelský trio Urban-Mach-Kub. Já přispěju určitě nějakou hudou. I když je fakt, že píšu jiným stylem než jsou kluci zvyklí, že se hodně snažím dát tomu takovou tu novější metalovou tvář a na druhou stranu je důležité, aby zůstala i ta klasická, kterou Arakain má. Tak uvidíme co nakonec vznikne a jakou odezvu to bude mít u lidí.

Jsi i technicky zdatný (viz videoklip Vir nebo audio a video práce na DVD Eden XXV), jak jsi se k téhle oblasti dostal?

Natáčel jsem kapelám na jihu Čech jejich první demáče a potom jejich další desky. Takže jsem se tak vlastně už před x lety dostal k harddiskovému nahrávání. Vdžycky mě nějakým způsobem ta technika přitahovala, takže jsem si s ní hrál a poznával a učil se až jsem do toho tak nějak spadl.

Chystáš se tomu věnovat i do budoucna?

Určitě. Moc mě to baví.

S jakými kapelami nebo osobnostmi by sis chtěl zazpívat?

Chtěl bych si zazpívat s kapelami jako Soilwork nebo Disturbed a jím podobný party. Ale i z úplně odlišného ranku, třeba mě moc baví 4tet, je to dokonalá vokální záležižtost, opravdu moc dobře udělaný a propracovaný. Takže to není vyloženě vyhraněný stylem muziky.

Jako host jsi se objevil i na poslední desce kapely Seven. Jak došlo k vaší spolupráci?

Kapela Seven s námi jela Warning! tour jako support a tam jsme se vlastně seznámili s celou kapelou Seven a Honzou „Kirkem" Běhunkem. A ten mě oslovil, abych nazpíval nějakou tu písničku.

Muzika je pro mě nejdůležitějšíChystáte ještě další spolupráci?

Bavili jsme se o tom, ale oba dva jsme vytížení prací, takže zatím se dál nic nekonalo. Ale určitě, když kluci někde budou hrát, tak si s nimi rád přijdu zazpívat. K nějaké takové spolupráci se určitě nebudu stavit zády.

Měl jsi i hlavní roli v projektu Leška Wronky Vichry, musel jsi projít nějakým konkurzem?

Ne, tam jsem konkurzem neprocházel. Oslovil mě Lešek Wronka. Jenom jsem potřeboval zjistit, co je to za muziku a muzika se mi moc líbila, tak jsem do toho šel.

Čím si myslíš, že tě projekt Vichry obohatil?

Tam to bylo fantastický, protože se jednalo o spojení Poláků, Slováků a Čechů. Pro mě to byla obrovská zkušenost, protože jsem do té doby neměl možnost být součástí nějakého mezinárodního projektu. Bylo to prostě velkolepý,výpravný a krásný. Výborná zkušenost.

Jaký máš hudební sen?

Já si svůj hudební sen už splnil tím, že zpívám v kapele Arakain. Nikdy mě nenapadlo, když jsme s klukama začínali na ty otřískaný Jolany a Amati bicí, že bych to mohl dělat na nějaký vyšší úrovni, nebo se tím dokonce živit. Takže pro mě je už jenom tohle splněný sen. Teď jenom, aby to šlo dál, aby byly nový nápady, nový desky, aby to získávalo nový fanoušky a mělo to pořád co říct.

Co ty a fanoušci, setkal jsi se s nějakým fanatickým?

(Smích). Setkal, ale snažím se to nějakým způsobem ukočírovat, ale k tomu bych se snad radši ani nevyjadřoval, abych někoho neurazil.

Jaké máš koníčky, děláš například nějaký sport?

Ze všeho nejradši mám lyže, hory, sníh. To je pro mě nejvíc, takže naprosto ideální je dovolená někde v Alpách, v nějaký vysokohorský chatce. A mimo to jsem hrál závodně volejbal, ale pro nedostatek času, protože pak přišla na řadu kapela, jsem musel přestat. Nakonec vzhledem k tomu nedostatku času mi zůstaly jenom ty lyže. A i to je někdy problém se na ně dostat.

Na jakém koncertě, kromě vlastního, jsi byl naposledy?

To bylo na Hunter Festu, a ačkoli třeba nejsem příznivcem death metalu, tak mě tam strašně překvapila kapela, která se jmenuje Behemoth. Protože to měli tak zmáknutý a skvěle jim to všechno šlapalo že jsme stáli s Jirkou Urbanem v backstage jak přikovaný a sledovali, jak dobře se dá tenhle styl metalu dělat.

Na čem momentálně pracuješ?

(Smích). Na garáži, na baráku a taky samozřejmě na nový desce (smích), s Arakainem samozřejmě, ne na nový náhrobní desce (smích).

Autor: Kulturní Echo (8.11.2008)

zpětVerze webu pro mobily | © 1982-2019 ARAKAIN - Official site | © design Mirek Mach, Karel Trávníček

TOPlist