ARAKAIN - Official site


czczengeng


TISK

ikona HonzaROZHOVOR - Moje bolest se nedá vydržet

13.5.2009 - Honza Toužimský

Jan Toužimský začal zpívat s Arakainem, kde nahradil Aleše Brichtu (49), před pěti lety. Při nedávném křtu aktuálního alba Restart nedokončil koncert kvůli zdravotním potížím. Fanoušci ale strach mít nemusejí, nyní se už cítí mnohem lépe.

Moje bolest se nedá vydržet

Honzo, nemůžu začít jinou otázkou než – jak se cítíš? 

Teď je to už lepší, naštěstí. Trochu odpočinku, taky nějaký léčby. Je mi teď rozhodně líp než na křtu naší desky.

Tam jsi uprostřed koncertu zkolaboval a zbytek za tebe odzpívali diváci...

No jéje. Byl to výborný výkon ostatních kluků z kapely, a hlavně lidí – tedy aspoň podle toho, co mi potom vyprávěli. Jsem rád, že máme tak semknutý fanoušky. Hrozně mě ale mrzí, že jsem u toho nemohl být.

Co se ti vlastně přihodilo?

Už delší dobu jsem měl dýchací potíže. Bohužel mi potvrdili CMV virus, který se u mě projevuje tak, že když zpívám a vyvíjím tlak na hlasivky, nutí mě to ke kašlání a bolí to. Bolest se stupňuje a dosahuje takový intenzity, že se to už nedá vydržet. A to se mi přesně na křtu stalo. Strašně moc jsem chtěl ten koncert odzpívat, i když jsem měl problémy, nechtěl jsem to rušit, už kvůli fanouškům, takže jsem moc tlačil na pilu a stalo se tohle... Sanitkou mě pak odvezli do nemocnice, kde mě po dvou hodinách dali dohromady a další den poslali na spousty vyšetření.

Nemusí se fanoušci bát, že nebudeš moct dál zpívat?

Zpívání je naštěstí úplně v pohodě. Ta nemoc se projevuje bolestí na hrudi, ale hlasivky mám v pořádku, nemám na nich žádný uzlíky nebo něco takového. Šetřit se teď ale musím. Poslední dobou toho bylo na mě moc, měli jsme hodně koncertů. Takže teď hlavně léčba a relax. 

Přejděme od nepříjemného tématu k muzice. Koho napadlo, aby vaše nové CD Restart křtil Ozzák (tedy Martin Dejdar) ze seriálu Comeback?

Abych řekl pravdu, v tomhle prsty nemám. Byl to nápad mých spoluhráčů, zřejmě s tím přišel náš kytarista Jirka Urban. V jednom z dílů toho seriálu totiž padla zmínka o Arakainu...

Je to tak, Ozzák v prvním díle litoval, že z Arakainu odešel Aleš Brichta – tvůj předchůdce...

No jasně, on tam je za takovýho nostalgickýho rockera. Chápu, že lidi, co poslouchali Arakain tehdy, můžou mít podobné pocity. Ale rozhodně nejsem už po pěti letech zpívání v Arakainu špatnej z toho, když mě někdo srovnává s Alešem Brichtou. Snažím se, aby kapela zněla super v téhle sestavě a se mnou u mikrofonu.

Je Martin Dejdar v civilu fanoušek Arakainu?

Vůbec nevím. Martin je v první řadě velice vytíženej člověk. Když křtil naše CD, tak přebíhal z divadelního představení. Když přiběhl, stačili jsme se akorát pozdravit a říct si, kdy přesně má přijít na pódium. Vím o tom, že je mimo jiné taky zpěvák. Ale jestli má rád tuhle muziku, to netuším.

Kromě Arakainu účinkuješ ještě v muzikálu, nebo spíše rockové opeře Antigona. Jak se ti v ní vede?

Rocková opera je správné slovo, protože hudba v Antigoně je mnohem tvrdší než v klasických muzikálech. Antigona samozřejmě pokračuje dál, i když já v ní teď zpívat nebudu – alternuje mě Lukáš Písařík, výborný zpěvák. Ale z představení, která jsme odehráli, mám hodně dobrý pocit. S návštěvností nebyl problém. 

Autor: Spy (13.5.2009) 

zpětVerze webu pro mobily | © 1982-2019 ARAKAIN - Official site | © design Mirek Mach, Karel Trávníček

TOPlist