ARAKAIN - Official site


czczengeng


TISK

ikona HonzaROZHOVOR - Zvukový vývoj u nás bude vždy

18.10.2009 - Honza Toužimský

Momentálny spevák thrashovej legendy Arakain je na pódiu, či mimo neho osobnosť. Na scéne profesionál, ktorý nemá po vokálnej stránke u našich západných susedov konkurenciu, mimo nej sympatický a veľmi ukecaný chlapík, ktorý všetko siahodlho obkecá, teda radosť pýtať sa.

Zvukový vývoj u nás bude vždy

Kapela, momentálne propagujúca posledný album Restart, ide ako hodinky a o svoju budúcnosť s Honzom za mikrofónom sa vôbec nemusí báť. Možnosť dať dokopy interview s ich frontmanom som mal v Košiaciach, počas ich druhej zastávky na Slovenku. Jeho začiatky v Arakain, dianie v kapele a aj aktuálne turné, boli predmetom nášho "pokecu" v útrobách košického Jumba. Za pomoc pri otázkach ďakujem touto cestou kolegovi TheWaltzerovi.

Môžeš nám, Honza, hneď na úvod prezradiť, akým spôsobom si sa dostal k postu speváka Arakain a čo všetko tomu predchádzalo?

Prvotný impulz prišiel takpovediac od Jirky Urbana ml., syna gitaristu Arakain, s ktorým som sa poznal už dlhšie, keďže som do Prahy chodil spievať kvôli muzikálu Excalibur. Spomínanému Jirkovi som tam naspieval niektoré demo skladby pre jeho kapelu, a tak mal jeho otec v podstate rovno naspievanú vec, takže vedel akoby to mohlo vyzerať. V tej dobe ako Petr Kolář odchádzal z kapely, som to teda vedel už hneď, že som v kapele.

Každý nový člen v určitej kapele a hlavne spevák má určité problémy s prijatím fanúšikov a nevyhne sa ani častým porovnávaniam s bývalým vokalistom. Mne osobne sa zdá, že teba fanúšikovia prijali veľmi kladne. Mýlim sa, či azda bolo aj horšie?

Určite bolo, ale keďže po odchode Aleša Brichtu tam prišiel Petr Kolář, tak fanúšikovia boli určitým spôsobom zvyknutí na isté zmeny v zostave a ku mne sa teda správali určite priateľskejšie. Bolo to pre mňa ľahšie, ale musím uznať, že porovnávaniam sa nevyhneš nikdy. Ľudia budú zrovnávať vždy, aj za 5 či 10 rokov, ale ja to vôbec neriešim, to by som tu už dávno nemohol byť. Mňa tvrdá muzika vždy bavila, veľmi rád si zaspievam, kašlem na nejaké porovnávania a nepočúvam to.

V Arakain pôsobíš od roku 2005, od turné k albumu Warning. Aké pocity zažíval Honza Toužimský pred necelými piatimi rokmi hneď po nástupe a aké zažíva dnes, už ako stala súčasť tejto metalovej legendy?

No, na začiatku to bolo v podstate nádherne nastúpiť do kapely, ktorá je v Česku prakticky pojem, ale na druhej strane tu na mne ležala obrovská zodpovednosť presvedčiť ľudí, že chalani si ma vybrali správne, takže ten začiatok bol obrovsky ťažký. S kapelou sme sa ale dohodli, že najprv pôjdeme polovicu turné ešte v speváckom tandeme Kolař / Toužimský, čo olo krásne a bavilo ma to, ale naraz už Petr na druhom resp. treťom koncerte spievať nemohol a zrazu som išiel sám celý koncert. Ale teraz je to už v poriadku. S Arakainom to ťahám už asi piaty rok, tak to beriem ako samozrejmosť.

Hneď rok po Warning prichádza kapela s albumom Labyrint. Ty sám sa hneď realizuješ na skladbe Prospektor, ktorá určite patri k vrcholom Labyrintu. Bol si prekvapený, že máš hneď možnosť tvoriť a ako si to patrične využíval?

Ani nie. Tu ide o to, že v kapele tvorí najviac také skladateľské trio, čo je Urban/Mach/Kub, ktorí dávajú najpodstatnejšiu časť repertoáru dohromady, ale nikto nikomu určite nič nezakazuje keď príde s novou vecou a je dobrá, takže to nebol u mňa žiaden problém a bol som teda rád. Samozrejme som mal viac prichystaných vecí, ale keďže mám veľmi rád v hudbe rôzne samply a experimentálne zvuky, tak to samozrejme neprešlo. Nakoniec prešiel už spomínaný Prospektor, ktorý takéto samply neobsahuje a bol som rád, že sa ľudom páči.

Na aktuálnom počine Restart si sa však paradoxne na tvorbe materiálu nepodieľal. Čím to bolo spôsobené?

Tam to bolo spôsobené tým, že som celý album v podstate točil. Všetko sa mixovalo, dávalo dokopy a chalani mali toľko dostatok svojich vecí, že sa ich ani plno nepoužilo a preto som nechcel tlačiť na pílu a dávať tam za každú cenu svoje skladby. Takisto ma tlačil veľmi čas, takže skôr som sa podieľal na albume výrobne ako skladateľsky.

Zvukový vývoj u nás bude vždy

Do akej miery ovplyvňuješ ty ako spevák (pripadne aj ostatní) v štúdiu celkové aranžmá skladieb? Je to skôr tímová práca, alebo si autor skladby do toho nenechá priveľmi kecať?

V štúdiu určite dotvárame finálnu podobu skladieb ako tím, ale ten samotný autor má tu svoju danú skladbu, tak napočúvanú a danú, že je dosť ťažké presvedčiť ho o inom zámere. Ale sem tam vie určite niečo preliezť aj z inej strany.

"A-čka" fungujú už 27 rokov a hudba sa stále postupne vyvíjala. Na posledných albumoch sa dá počuť hlavne sklon k modernejšej (tvrdej) produkcií s občasným experimentom (napr.: 1492: Dobytí Ráje). Do akej miery môžeme očakávať zmeny a experimenty do budúcna?

Ja by som to najradšej stále ťahal napred a do moderna, ale hlavne aby sme nestáli na jednom mieste. Vôbec nie som zástancom kapiel, ktoré hrajú 25 rokov to isté a majú stále tých istých fanúšikov. Nedáva mi to nič a ani by ma to nebavilo, ale akési extra prevraty nemôže od nás nikto očakávať. Arakain má predsa už vyprofilovaný štýl a v tom pôjdeme naďalej, ale kapela sa bude určite bude meniť ľahko zvukovo, keďže stále sledujeme nové trendy, kapely a metalovú scénu. Zvukový vývoj teda u nás bude vždy.

Popri speve v Arakain sa venuješ aj veľkému množstvu iných činností spojených s hudbou. Tvoríš videoklipy, spoty, reklamy, ozvučoval si nejeden album, si patrónom časopisu Hardrocker a pod. Dá sa to všetko efektívne stíhať?

Všetko sa efektívne u mňa stíhať vôbec nedá. Že nie som nesmrteľný som si dosť naostro vyskúšal v Prahe na krste Restartu, kde sa to prejavilo a ja som tam trocha skolaboval. Ďalšia vec je, že mám štvorročnú dcéru, chcem sa venovať jej a užívať si ju, pokiaľ je ešte malá a neodpláva to preč. Zatiaľ je to len všetko zo zaťatými zubami, ale kiež by mal deň viac hodín a u mňa ešte tak mesiac dopredu naviac (smiech).

Ako ste trávili s chalanmi tohtoročné leto? Podarilo sa popri turné a podobným aktivitám zájsť niekomu z kapely na zahraničnú dovolenku?

Nie, k ničomu takému u nikoho nedošlo. Akurát sme mali nedávno dva voľné víkendy keď sme nehrali a to som aj tak trávil prácami pri dome. Takže zatiaľ nie a ani neviem či niekedy bude. (smiech)

Tvoja vlastná oficiálna stránka ponúka množstvo zaujímavých fotiek. Spomenul by som tvoj originálny stojan, ktorého výroba tvojim bratom je tam zachytená. Kto prišiel s nápadom a ako si sa Jaromírovi odvďačil?

(smiech) Ja ani neviem či som nakoniec k nemu prišiel s fľašou alebo čím. (smiech) Ale bol to brat, kto ten stojan vymyslel. Prišiel som k nemu s tým, že som v Arakain nový a chcelo by to niečo zaujímavé, nejakú srandu a nič bežne. Tak vznikol tento točený stojan z reťazí.

Na niektorých starších fotografiách som si ta všimol s gitarou v ruke. Zahráš si ešte občas na nej?

Na to je veľmi málo času, ale mám doma dve sedemstrunné gitary, ktoré ma moc bavia. Nie som žiaden sólový gitarista a ani som nikdy nebol, ale v bývalej kapele som na gitare hral, na čo teraz času niet, len sem a tam.

Ako som už spomenul venuješ sa tvorbe videoklipov a produkoval si aj posledný album Restart. Popri kvalitne odvedenej práci je za tým aj finančná stránka veci, že kapela môže výrazne ušetriť?

Samozrejme, že sa dá. My sme v minulosti utrácali veľké peniaze za štúdiá a vo finále sme vždy mali pripomienky k zvuku. Tak sme si povedali, že si ten zvuk urobíme sami a potom len sami sebe môžeme nadávať a mlátiť sa do hlavy. Dá sa na tom vážne ušetriť radovo aj stotisíc korún. Samozrejme doma nemám profesionálne štúdio, skôr poloprofesionálne, ale dá sa tam dnes dobre natočiť metalová kapela. Dôležitá je hlavne ta vízia, dosiahnuť ju do pre nás spokojného konca. A to isté platí aj o videoklipoch.

Zvukový vývoj u nás bude vždy

Plánujete teda nejaký videoklip aj k aktuálnemu albumu?

Áno, plánujeme. Akurát zajtra, keď sa vrátime zo Slovenska, plánujeme točiť videoklip k piesni Paganini.

Rád by som teraz prešiel k prebiehajúcemu turné. Aký je rozdiel pre teba ako speváka pri spievaní novších a starších vecí? Máš nejaké skladby, ktoré sa ti spievajú vyložene ťažko alebo ste ich už z playlistu vyselektovali?

Tie určite sú. Ja mám svoj hlas posadený o niečo vyššie ako Aleš Brichta, takže sa mi oveľa pohodlnejšie spievajú tie novšie veci, už z Kolářovskej ery. Takisto sú modernejšie, údernejšie, ale tým vôbec nechcem povedať, že nerád spievam staré skladby. Akurát mám problém stotožniť sa s niektorými textami, ktoré sú staré roky a neviem sa do nich tak vžiť. Neviem ako to vtedy vyzeralo a proste mi nejdú cez ústa. Tým pádom sa upravuje aj playlist podľa celej kapely a nemalý podiel na tom majú aj fanušíkovia podľa ich reakcií.

Veľmi nepríjemná záležitosť sa ti prihodila na koncerte v pražskom Retre, čo mi je osobne veľmi ľúto a dúfam, že je to už všetko OK. Môžeš priblížiť čo stalo za tvojich kolapsom?

Tam nastal taký problém, že v tej dobe bolo na nás všetkého veľa a keď sa zle stravuješ, zle spíš, tak niekde sa to proste ukáže. K tomu som veľmi veľa spieval a dostali sme nápad aby som šiel k doktorovi na lekársku prehliadku a na nejaký ten obstrek. Doktor bol výborný, ale na látky, ktoré obsahoval daný obstrek som bol alergický a tým to všetko bolo podčiarknuté. Nechceli sme však koncerty rušiť a hlavne nie krst albumu v Retre. Myslel som si, že to zvládnem, ale tam sa to však cele pokazilo, ale už je to OK.

Pred týždňom, 11. a 12.septembra 2009, ste navštívili dva nemecké festivaly. Aké bolo prijatie fanúšikov? Bolo jazykovú bariéru veľmi cítiť?

Jazyková bariéra určite bola keďže ja osobne po nemecky vôbec neviem, možno tak „ Danke schön“. (smiech) No, veľmi nás prekvapilo, že sme boli prakticky v domácom prostredí. Plno ľudí rozumelo česky, takže som si mohol hovoriť čo len som chcel. (smiech). To bol festival Dorsheim, ale ten druhý Adernach sa bohužiaľ neuskutočnil pre technické problémy.

Kvôli preloženiu turné vás väčšina fanúšikov na Slovensku mohla vidieť iba na najväčšom rockovom festivale u nás, Topfeste. Hrací čas však nebol najideálnejší, keďže ste začali o 01:25 ráno. Už ste niekedy zažili taký ranný koncert, alebo to bola prvá skúsenosť?

Samozrejme áno. Taký čas sa neraz naskytne a človek to musí brať tak ako to je a vydať zo seba stále maximum, hoci je pol druhej ráno. Bolo tam obrovské množstvo ľudí a Topfest bol pre nás krásny.

Dnes hráte v Košiciach. Pamätáš si na predošlý koncert v tomto meste? Arakain tu do vtedy nehral nejakých 15 rokov.

Pamätám si veľmi dobre. Bolo to asi pred dvoma, troma rokmi a nehrali sme len v Košiciach, hoci tu v Košiciach bol obrovský masaker! Ešte predtým než sme vybehli na pódium a zahrali prvý tón, ľudia spievali texty, takže sme vedeli, že to bude v ten večer super, a aj bolo.

Arakain už má za sebou koncert s orchestrom, špecialitu v obrovskej Sazka Aréne, výročia v legendárnej Lucerne a čo chvíľa 28 rokov činnosti. Načo sa môžeme tešiť na okrúhlu 30tku? Koncert pred 60000 ľuďmi ako nedávno vaši krajania Kabát?

Už nám ostáva jedine smrť. (smiech) Niečo také sme ešte absolútne neplánovali, ale keďže sme hrali už s tou filharmóniou, tak nám ostáva už iba dychovka. (smiech) Čo však prezradím je fakt, že plánujeme nový album, ale nič špeciálneho zatiaľ ešte nie.

Záverom by som chcel poďakovať za tvoj čas a verím, že dnešný koncert sa vydarí minimálne tak dobre ako predchádzajúci.

Aj ja veľmi ďakujem. 

Autor: Metalirium (18.10.2009) 

zpětVerze webu pro mobily | © 1982-2019 ARAKAIN - Official site | © design Mirek Mach, Karel Trávníček

TOPlist