Aktuální album

Arakain vstupuje do sezóny 2019 s novým, již devatenáctým řadovým albem. CD v podobě digipacku nese název JEKYLL & HYDE podle jedné z písní a obsahuje dvanáct songů.

banner
JEKYLL & HYDE

Biografie
Arakain

HISTORIE

 

ARAKAIN patří k nejvýznamnějším a nejznámějším rockovým kapelám v Česku a je již legendou svého žánru.

Všechno to začalo na počátku roku 1982 v Praze, ve sklepní zkušebně a okolních pivnicích Strašnic, kdy se z původní kapely Apad oddělili tři amatérští nadšenci, kteří sdíleli stejný hudební názor, ovlivněný právě nastupující Novou vlnou britského heavy metalu (NWOBHM).

Mirek TETE Nedvěd

Mirek TETE Nedvěd

Zpěvák a kytarista Aleš BRICHTA (1959), kytarista Jiří URBAN (1959) a jeho kamarád bubeník Miroslav “TETE” NEDVĚD (1954) spolu vytvořili základ kapely se zvláštním a nesrozumitelným názvem ARAKAIN, který posledně jmenovaný člen v opojení vymyslel, aby následně prohlédl a zjistil, že se tak nejmenuje to, co se původně domníval (Koncentrát proti vším a cizopasníkům pod názvem Nerakain se vyráběl až do roku 1984). Název už ale zůstal.

ARAKAIN pak začali zkoušet v sestavě doplněné o zkušeného pražského kytaristu Rudolfa Rožďalovského (nebo občas za něj alternujícího kytaristu Ivana Cifrince z kapely Garáž) a Mirkova kolegu z práce, basistu Oldřicha Maršíka a představili se s několika Brichtovými a několika převzatými písničkami s původními texty při ojedinělých klubových vystoupeních (první z nich byl v klubu Cíl v Praze 10). Na konci roku ´82 podstoupili zkoušky, tzv. „Přehrávky“ před kulturně-politickou komisí a získali statut „Lidových hudebníků“, který soubor opravňoval samostatně „vystupovat za úplatu“ (za honorář).

Další z prvních koncertů proběhl v dubnu 1983 v KD Barikádníků v Praze 10. „Barča“ pak už ARAKAINU na léta přirostla a byla považována za jejich domovskou scénu. Kapela tu v prvních letech pravidelně několikrát do roka vystupovala a pak ještě dlouhou dobu každoročně udržovala tradici metalových festivalů Rockové vánoce na Barče. Následující roky (1983-1986) ARAKAIN pravidelně zkoušel, skládal vlastní repertoár, budoval postupně svoje jméno a pověst. Časem plnil sály, nejdříve hlavně na zábavách a tancovačkách, protože jiná možnost nebyla, později pak už také při svých samostatných koncertech. Jejich vystoupení se skládala z části vlastní, autorské a z části převzatých skladeb světové špičky heavymetalu.

Jak se kapela vyvíjela, mění se časem i složení kolem zakladatelů. Ale hned první zákaz činnosti ze strany tehdejších úřadů neustáli někteří členové. Jelikož kytarista Rudolf Rožďalovský byl souběžně členem zaběhnutých kapel (Monzun, Pedopat), neměl na začínající Arakain tolik času a odešel. Olda Maršík také neviděl svou další budoucnost s baskytarou, na kterou hrál, jak sám říká, víceméně náhodou. A tak se postupně v letech 84-85 v ARAKAINU vystřídají kytaristé Miloň Šterner, v 85-86 Marek Podskalský (Železná Neděle) a “studovaný” (LŠU) basista Václav Ježek. S kapelou jako stálý host začala v roce 1985 vystupovat i mladá zpěvačka Hana, kterou tehdejší hudební boss Petr Hannig mezitím uvede na českou scénu pod uměleckým pseudonymem LUCIE BÍLÁ.

V lednu 1986 nahrazuje Mirka Nedvěda za bicími zkušený profesionální hráč Karel Jenčík (Projektil, Energit, Benefit) a ze skupiny Železná neděle se k Markovi Podskalskému přidává i baskytarista Zdeněk KUB (1964). V polovině roku ´86 oznámí Marek Podskalský přestup do jiného žánru (Projektil) a tak si Arakain vyhlédne zručného kytaristu Miroslava MACHA (1964) z původní sestavy pražského Törru (Vlasta Henych je v té době zatím příležitostný bedňák a kamarád Arakainu). Oba novici se ihned zapojují do vytváření repertoáru a v  průběhu dalších měsíců, potažmo let je jasné, že personálně i autorsky je kapela ustálena a kvarteto BRICHTA-URBAN-KUB-MACH se stává na dlouhou dobu osou a jakýmsi kmenem ARAKAINU. Horká bude pouze bubenická stolička…

 Komunistický režim nebyl kapele nikdy nakloněn a tak ARAKAIN koncertoval a hrál po tancovačkách zcela mimo zájem médií a hudebních vydavatelství. Občas se vyskytnou i zákazy vystupování, nejdelší trval půl roku, ale ARAKAIN stále zkouší a hraje svoje a dostává se mezi špičku rockové hudby u nás, hlavně její metalové odnože. V roce 1986 ale konečně přichází první studiová zkušenost v podobě tří nahrávek pro Československý rozhlas. Díky úspěchu skladeb v žebříčcích rozhlasového pořadu se kapela dopracuje ke svému historicky prvnímu singlu GLADIÁTOR/EXCALIBUR , který vyjde za rok u progresivního vydavatelství PANTON (leden 1988).

Rostoucí popularita popového debutu Lucie Bílé v roce 1987 stále více koliduje se zaměřením ARAKAINU, na plakátech již občas bývá uváděna jako hlavní hvězda a jejich cesty se tak nakonec musí rozejít. Lucie dostává na Rockové lize v brněnské hale Rondo padáka.

Podstatná, ale v této fázi vývoje kapely už nikoli překvapivá skutečnost – ARAKAIN  poprvé vyprodává velký sál Lucerny. Stane se tak při jubilejním koncertu k vlastním 5.narozeninám. 

Na jaře roku 1988 nastupuje k bicím Robert VONDROVIC (Autogen), pověstný dvoukopákový specialista a kapela opět přitvrzuje a zrychluje repertoár. Krátkou epizodou v ARAKAINU je působení plzeňského kytaristy Dana Kroba (Ferat). Ten na začátku roku 1989 nahradil Mirka Macha, který odešel do sólové kapely ALARM Miroslava Imricha (Tango, Abraxas). Na jaře 89 se kapely ujímá zkušený manažer Slávek Jíša a Arakain se v létě stává profesionálním souborem.  Vyrůstá ve vyspělou heavymetalovou kapelu, která rychle získává výsostnou pozici osobitou vlastní tvorbou s vyjímečnými Brichtovými texty a úspěšně koncertuje  po celé republice. V září 1989 ARAKAIN reprezentuje Českou republiku na mezinárodním rockovém festivalu v pěrestrojkové MOSKVĚ. Následuje účast na samplerech Posloucháte Větrník (rozhlasový pořad) skladbou Nesmíš to vzdát a ROCKMAPA Petra Jandy, které posléze umožnily kapele natočení druhého singlu AMADEUS/PROČ? (Supraphon 1989) ve studiu Propast, koncertuje také s úspěchem na mezinárodních rockových festivalech v polském JAROCZINĚ, na METALMANII v Katovicích ´89 i METALMANII v Praze ´90 – a konfrontuje se tu poprvé se zajímavými kolegy ze světa (Coroner, Kreator atd.). 

Atmosféra ve státě a cenzura institucí polevuje a tak následuje třetí singl KU-KLUX-KLAN/ORION (Supraphon 1990) jako ochutnávka v té době už přislíbeného a tedy připravovaného debutového alba pro Supraphon.

Listopadová revoluce kromě změny režimu ale přináší Arakainu další změnu personální – na podzim roku ´89 odcházejí Vondrovic i Krob do nově se formujícího Kreysonu a v bubenickém konkurzu svojí precizností a technikou vítězí mladý talent, student Pražské konzervatoře Štěpán SMETÁČEK. Kapela pak na konci roku vystupuje na Koncertu pro všechny slušný lidi v pražské Sportovní hale ve čtyřech členech. Tam se podaří přemluvit Mirka Macha k návratu. (Legendární Koncert pro všechny slušný lidi se odehrál 3. prosince 1989, původně byl plánovaný jako benefiční akce, ale vzhledem k listopadovým událostem se koncert stal hudebně-politickým happeningem, na kterém konečně mohli vystoupit i zakazovaní umělci a emigranti včetně Karla Kryla). 

Po listopadové revoluci, v roce 1990může konečně vyjít první album THRASH THE TRASH (Supraphon), které obsahuje skladby ověřené z koncertních programů posledních dvou let a zaznamenává obrovský zájem fanoušků. 124 tisíc prodaných nosičů je pak navždy prodejním rekordem souboru. Bohužel se Zlatá deska v té době uděluje za 200 tisíc. Album se stává jakýmsi mezníkem českého metalu a dnes je už považováno za „kultovní“.

Rokem 1991, přesněji druhým albem SCHIZOFRENIE (Supraphon), začíná příjemná tradice – prakticky co rok, to nové album. Album je zběsile technothrashové, s dlouhou stopáží a singlem Schizofrenie/Iluzorium, ponejvíce ovlivněné poslechem technických kapel typu Cacophony apod. V témž roce startuje spolupráce s plzeňskou hudební agenturou SOKOL’S POWER VOICE a posouvá už výhradně koncertní činnost ARAKAINU na velmi profesionální úroveň s pečlivě volenou účastí na velkých festivalech a koncipovaných vlastních koncertech. 

Po dvou letech působení (1991) i Smetáček, který inklinuje k jiným žánrům, opouští ARAKAIN, ale doporučí ke konkursu spolužáka z kurzů prof.Veselého sedmnáctiletého Marka ŽEŽULKU (1973). Kapela ještě chvíli uvažuje o návratu Roberta Vondrovice, který mezitím opustil Kreyson, ale Marek při konkurzu natolik přesvědčil, že dokáže nahradit Smetáčka, že místo obhájil a stal se členem Arakainu na dalších 13 let.

Rok 1992 s novým bubeníkem přináší především koncert k desátému výročí, opět před vyprodanou Lucernou, kde se natáčí album HISTORY- Live (skladby z prvních let před první deskou) a v průběhu roku pak třetí studiové album BLACK JACK (Monitor) ve studiu Propast, které inspirováno „Černým albem“ Metalliky poprvé naznačuje odklon z dosud jasně thrashového směru, přesto je přijato velmi příznivě.

V následujícím roce 1993 začíná dlouhotrvající spolupráce s hudebním vydavatelstvím POPRON MUSIC. Současná pětice, poprvé pod vedením firmou doporučeného producenta Miloše Dodo Doležala, připravuje a posléze nahrává čtvrté studiové album SALTO MORTALE ve studiích Citron a Propast. Dodo pak se také postará o mix.

Rok 1994 – zpěvák Aleš BRICHTA za účasti kytaristy Mirka MACHA vydává první sólovou desku Růže pro Algernon. ARAKAIN proto pouze vydává remasterovanou anglickou verzi alba Thrash The Trash na CD THRASH! a v roce ´95 následně natáčí během neuvěřitelných 7 dní v ostravském Citronu páté album LEGENDY – coververze světových hitů limitované datem vzniku do roku 1980 s Brichtovými texty, které dají skladbám další rozměr. ZLATÁ DESKA a prodej přes 30 000 kusů potvrzují nadšené přijetí projektu fanoušky. Následuje podpis exkluzivní smlouvy s POPRON MUSIC a velmi úspěšné turné po Čechách i Slovensku včetně několika velkých festivalů, kde je kapela jednoznačným headlinerem. Rok 1996 je do značné míry kopií roku předešlého – opět koncertní turné, opět festivaly – jen s tím rozdílem, že tentokrát na nich zní především věci z nového alba S.O.S. BRICHTA si podruhé odskakuje k sólovému projektu a kapela zatím začíná vybírat a aranžovat materiál na výroční retrospektivní výběrové dvojalbum. Za rok totiž oslaví 15 let existence!

Rok 1997 je už zcela ve znamení dvou narozeninových alb – je totiž jasné, že jedno album postihnout průřez letitou tvorbou nemůže. V lednu se tedy nahrávají vybrané bonusy-staré skladby, které nikdy nevyšly na nosičích, doplněné o výběr stěžejních hitů z dosud vydaných alb a koncepce 1. výběrového alba ARAKAIN 15 Vol. 1 je na světě. Znovu vyprodává Lucernu a hostem a kmotrem je v té době už  megapopulární Zlatá slavice Lucie Bílá, včetně většiny bývalých členů kapely. Na podzim vychází pokračování 2. výběrovým albem ARAKAIN 15 Vol. 2. Ještě v tomtéž roce vychází také videokazeta ARAKAIN 15 – VHS, které obsahuje záběry z jubilejní Lucerny a dosavadní videoklipy a završuje tak rok 1997.

V následujícím roce 1998 ARAKAIN vydává významné album své historie APAGE SATANAS se známým výjevem zápasu satana s tygrem od výtvarníka Josefa Kestlera na obalu ve stylu airbrush. Většina skladeb z tohoto alba se stala zlatým fondem koncertních programů. Titulní skladba už od té doby nemůže chybět v žádném závěru koncertu každý rok. Kapela opět sbírá čelní místa v žebříččích desek a anketách instrumentalistů českých hudebních periodik. Aleš BRICHTA vydává třetí sólovou desku. Na konci roku se také objevuje na 2CD reedice prvních dvou alb Thrash The Trash a Schizofrenie v remasterované úpravě a také výběr Arakain 15 Vol. 1 & 2 společně na 2CD .

Začátkem roku 1999 připravuje dvojice URBAN/KUB s klávesistou Zdeňkem Vlčem indrustriálně laděný Projekt KAIN (Popron Music) s několika hostujícími zpěváky (Bárta, Zíka, Jandová, Simon atd). Na jaře také vychází deska „bokovky“ Marka ŽEŽULKY – hardcoreová W8. V červnu 1999 ARAKAIN před zaplněnou brněnskou sportovní halou Vodová natáčí koncert, který zaznamenává a vysílá Česká televize. Zároveň záznam tohoto koncertu rozšířený o bonusy vychází na videokazetě ARAKAIN Gambrinus Live VHS. Ale hlavně následuje další řadové album FARAO – důstojné pokračování rukopisu a zvuku předchozího úspěšného alba Apage Satanas. Opět se zvukem studia Propast Petra Jandy a mistra zvuku Petra Ackermanna. Tradičně melodické, ale přitom, dle slov recenzentů, nejtvrdší album ARAKAINU, vychází na podzim 1999.

Na jaře roku 2000 je videokazeta doplněna 2CD ARAKAIN Gambrinus Live, které obsahuje téměř kompletní audiozáznam brněnského koncertu´99, včetně dvou nových studiových bonusů a také složku CD-ROM s materiálem o kapele. ARAKAIN je oceněn cenou České hudební akademie „Česká Gramy“ v oblasti Hard and heavy –Anděl 1999. Jiří Urban otevírá Rockový club KAIN v Praze na Žižkově, jehož je spolumajitelem. Arakain tak získává na dlouhou dobu zázemí, zkušebnu i kancelář.

V roce 2001 je na trhu album FORREST GUMP a s generálním partnerem Staropramen se ARAKAIN připravuje na oslavy 20.výročí svého vzniku v příštím roce. Oprášením materiálu z dřevních dob let osmdesátých, které nebyly nikdy nikde natočeny a zveřejněny, chystá tzv. „nulté“ album ARCHEOLOGY, které je ale desáté studiové v řadě.

Na začátku roku 2002, v průběhu natáčení alba Archeology ve studiu Propast, však kulminuje dlouhodobá krize mezi kapelou a Alešem Brichtou, která posléze vyústí v pozdější odchod Brichty na sólovou dráhu. ARAKAIN v tomto složení ještě stihne support pražského koncertu britské legendy Judas Priest ve Sportovní hale. Ke svým dvacetinám kapela absolvuje úspěšné turné po sportovních halách České republiky, které vrcholí Výročním koncertem ARAKAIN 20 v Lucerně, jehož záznam vychází na DVD ARAKAIN – 20 LET NATVRDO. Tímto koncertem se Aleš Brichta definitivně loučí s ARAKAINEM. V tisku probíhají mediální přestřelky, fanoušci se bouří, tvoří se vášnivé názorové tábory a málokdo by vsadil na smysluplnou reinkarnaci souboru.


Nastane období hledání, ale kapela má ve výběru v krátkém čase poměrně rychle jasno – na místo zpěváka v létě 2002 angažuje objev české scény a velký hlas z pražského Precedensu PETR KOLÁŘ (1967) a kapela začíná svůj boj o novou identitu a důvěru fanoušků. S odstupem ještě vychází retrospektivní kniha „Arakain – 20 LET NATVRDO“  (autoři Kania/Němec), jejíž obsah už je ale mírně poznamenán atmosférou odchodu Aleše Brichty, když vznikala. Přesto je kniha dnes vyhledávaný a kýžený relikvie, která koluje po internetu v aukcích s několikanásobnou cenou.

Kapela pilně skládá a zkouší v Kainu, ale mezitím co připravuje materiál na nové album, získává i na prvních neoficiálních koncertech s tímto výjimečným zpěvákem novou tvář a nové fanoušky.

V roce 2003 pak vychází důležité album METALMORFOZA (Popron Music), první s Kolářem, které za rok prodeje dosáhne na ocenění ZLATÁ DESKA. Zvolená cesta byla fanoušky oceněna a začíná nová etapa kapely. Během roku ještě následuje výběr pomalých skladeb ARAKAINU na CD BALADY – Best Of, které také získá ocenění ZLATÁ DESKA –  třetí v pořadí!          

V roce 2004 ARAKAIN po deseti letech opouští vydavatelství Popron Music a podepisuje smlouvu s nadnárodní společností Sony BMG, která si žádá album.  Reprezentuje Česko na velkém mezinárodním festivalu Metalmania ve společnosti kapel Soufly, Moonspell, Morbid Angel atd. Je také opakovaně zván na mezinárodní Open Air Fest  Master Of Rock. Přestože kapela má úspěšně našlápnuto, věhlas a rychlost vzestupu talentu Petra Koláře bohužel na jaře 2005 vyústí k jeho již dříve avizovanému odchodu na sólovou dráhu.

Kapela ale shodou náhod naštěstí ihned najde plnohodnotnou náhradu – zatím nepříliš známého zpěváka z Jistebnice JANA TOUŽIMSKÉHO (1978), který v té době alternuje právě Koláře a Kamila Střihavku v hlavní roli muzikálu Excalibur.  Při příležitosti této změny oznámí po 13 letech za bicími v ARAKAINU odchod i Marek Žežulka, který už několik posledních let souběžně hraje také v kapele Divokej Bill! 

Do toho všeho na jaře 2005 vychází ještě s Petrem Kolářem dokončené album WARNING! (Sony BMG), ale Honza Toužimský se již tady stačí představit jako host v duetu s Kolářem Strom života. Následuje turné WARNING 2005 k albu, kterého se účastní oba zpěváci a fanoušci mohou vidět raritu v ARAKAINU se dvěma sólovými zpěváky. Jejich kvality a neuvěřitelná hlasová podobnost dávají tušit mnohdy úžasným zážitkům! Konkurz na místo za bicími se do začátku turné nepodaří uzavřít, je tedy pro toto turné přizván ke spolupráci jeden z nejoriginálnějších bubeníků v Čechách Roman Lomtadze (Čechomor). Vrcholem turné 2005 k albu Warning! a dalším z největších mezníků v životě kapely je uspořádání velkého koncertu v pražské SAZKA ARÉNĚ coby první český rockový interpret s významnými hosty Blazem Bayley z Iron Maiden a německou rockstar Doro Pesch. Zazpívá si i Aleš BrichtaKamil Střihavka, který je kmotrem nového alba. Poslední koncert turné a poslední koncert s Kolářem za mikrofonem v dubnu pak již absolvuje nově vybraný bubeník ARAKAINU, profesor hry na bicí na pražské Konzervatoři J.Ježka Lukáš „DOXA“ DOKSANSKÝ.

Album WARNING! ještě na podzim téhož roku opět získává ZLATOU DESKU!

ARAKAIN v nové sestavě během roku 2005 dále pokračuje v koncertování. Ale novici v řadách kapely žádají rychle novou desku, je tedy současně připravován nový materiál. Album LABYRINT vychází u Sony BMG v roce 2006, které je opět podporováno koncertním turné a účastí na největších tuzemských festivalech.  Plní roli headlinera českého večera na mezinárodním Open Air Festivalu Master Of Rock.

Na své pouti se Arakain potkal na jevištích s mnoha evropskými či světovými hvězdami (Coroner, Destruction, Europe, GammaRay, Guano Apes, Halloween, Hammerfall, King Diamond, Kreator, Running Wild, Saxon, Judas Priest, Anthrax, Soufly, Moonspell, Morbid Angel, Napalm Death, Rage, ProPain, Behemoth, Testament a mnoho dalších.). Kapela je také sedmým nejúspěšnějším interpretem v historii ankety Žebřík, kterou každoročně pořádá hudební periodikum iReport (dříve v tištěné podobě jako Report). Arakain zde byli jedenkrát první, dvakrát druzí a třikrát třetí.

Na jaře roku 2007, v roce 25.výročí svého vzniku, vyráží ARAKAIN na česko-slovenské turné s dvouapůlhodinovým programem, který mapuje celou dosavadní kariéru skupiny. Se skladatelem a korepetitorem Státní opery Praha Václavem Zahradníkem a s uměleckým vedoucím a houslistou Heroldova kvarteta Janem Valtou připravuje k pětadvacátému výročí koncert kapely se symfonickým orchestrem. 20.dubna 2007 se koná Výroční megakoncert ARAKAIN XXV na Zimním stadiónu v Edenu za účasti Plzeňské filharmonie dirigované Václavem Zahradníkem a také za účasti hostů Lucie Bílé a Aleše Brichty. Zazní 12 skladeb Arakainu v úpravě Václava Zahradníka a Jana Valty pro symfonický orchestr a kapelu, v druhé části následuje průřez repertoárem kapely v celkově tříhodinovém programu. Bezpochyby největší akce v historii kapely! Česká televize pořizuje záznam celé úspěšné akce a u vydavatelství Sony BMG v listopadu 2007 vychází DVD a 2CD ARAKAIN XXV EDEN, které za měsíc prodeje získává ocenění Multiplatinová deska! Zařazuje se tak mezi komerčně nejúspěšnější projekty českého hudebního průmyslu tohoto roku a v cenách DESKA ROKU Allianz 2007 Arakain získává druhé místo v kategorii „Nejprodávanější hudební video DVD a VHS“!

Kytarista Mirek Mach je po vleklých zdravotních potížích na 5 týdnů hospitalizován v nemocnici – skupina potřetí ve své historii koncertuje v okleštěném obsazení se čtyřmi členy. 

Na jaře 2008 s podporou Poštovní spořitelny kapela absolvuje úspěšné SPACE TOUR, kde jsou při koncertě doprovázeni synchronizovanou videoprojekcí skladeb s Plzeňskou filharmonií a v dalším programu dále mapuje repertoár z celé historie kapely. Fanoušci mají poprvé možnost hlasováním prostřednictvím internetu ovlivňovat playlisty jednotlivých koncertů!

ARAKAIN vítězí v anketě Radia Beat a 20.května 2008 na koncertě v pražském Retro Music Hall je uveden do BEATOVÉ SÍNĚ SLÁVY mezi legendy české rockové historie! V květnu téhož roku prodlužuje smlouvu s vydavatelstvím Sony BMG na další řadovou desku. Kapela začíná připravovat nové album RESTART, které vychází na jaře 2009. K tomuto albu jede kapela opět turné po českých a slovenských městech. Téměř po roce prodeje získává Restart pro Arakain další titul Zlatá deska – již pátá v řadě, kterou převezmou při jarním tour 2010.

Na konci tohoto roku začíná kapela pracovat na řadovém albu Homo Sapiens..?. Deska HOMO SAPIENS…? vychází 1. března 2011. Kapela k tomuto albu jede nejdelší turné v jejich historii, které je dlouhé téměř 3 měsíce a čítá bezmála 30 zastávek v České republice a na Slovensku

Roku 2012 slaví Arakain 30 let své nepřetržité existence. K této příležitosti uspořádá vzpomínkové XXX Best of Tour 2012 společně s Lucií Bílou, která stála v letech 19841987 spolu s Alešem Brichtou za mikrofonem. Ze zkoušek na toto turné vzniká DVD ARAKAIN & Lucie Bílá – XXX Music City/Open Air. Dne 26. 10. se koná v Praze finální koncert, ze kterého na jaře roku 2013 vyjde DVD ARAKAIN & Lucie Bílá & Petr Kolář – XXX Praha PVA Expo. Paralelně s tímto turné probíhalo i vzpomínkové turné Aleše Brichty – Arakain Memorial, kde dostali prostor bývalí členové kapely. Na podzim roku 2013 kapela ohlásila první čistě klubové turné pod názvem THRASH CLUB TOUR, které bylo limitované repertoárem prvních dvou thrashových desek Arakainu a zahrnovalo 20 koncertů po klubech České a Slovenské republiky. Turné se setkalo s obrovským úspěchem a napovědělo, že možná nebude poslední.

 

Na přelomu roku 2013/2014 kapela připravuje novou desku s názvem ADRENALINUM, která vychází na konci února 2014 a společně s kapelou Dymytry, která má také nové album, jede jarní i podzimní turné s názvem ARAKAIN-DYMYTRY TOUR 2014. Turné slaví velký úspěch a obě kapely si společné turné zopakují hned za dva roky.

V roce 2015 přicházejí “Kristova léta” nebo-li Třiatřicátiny. Takové číslo vybízí k zvláštnímu počinu. Legenda české metalové scény a nejpopulárnější česká zpěvačka a hvězda první velikosti, Lucie Bílá, se opět na jaře 2015 spojí! Lucie se znovu stane právoplatnou členkou kapely Arakain, se kterou před 30 lety začínala. Naváže tak nejen na své začátky, ale i na úspěšné výroční turné Arakain XXX, kdy s kapelou absolvovala celé jarní tour. Turné Arakain & Lucie Bílá XXXIII Tour 2015 běží tři měsíce a představuje exkluzivní program složený z nejžádanějších hitů kapely včetně novinky Lucie Bílé, speciálně vytvořené pro toto jarní turné. Nejpopulárnější česká zpěvačka a mnohonásobná Zlatá slavice, tak dokazuje, že Arakain a tvrdou hudbu má stále ve svém srdci.

Rok 2016 přináší nové CD se slovní hříčkou ARAKADABRA, na které navazuje druhé společné turné s Dymytry. ARAKAIN-DYMYTRY Tour 2016 má jarní a podzimní část s celkem 49 zastávkami po celé České republice.  Nejoriginálnějším prvkem celého koncertu je vždy společný blok Arakain & Dymytry, kdy se nejprve oba bubeníci utkali v „souboji“, aby je následně doplnili kytaristé, kteří zahráli i úryvky ze skladeb světoznámých hitů. Publikum se dočkalo společných skladeb známých již z předchozího turné („Jedna krev“, „Bouřlivá krev“, „Žít svůj sen“) a také nové společné písně „Do stejný řeky“. Během jarní části bylo natočeno album ARAKAIN-DYMYTRY Live 2016, které bylo na podzimní části možné dostat ke vstupence zdarma. 

Dá se už snadno dopočítat, že rok 2017 se ponese v duchu 35. výročí kapely a že opět přinese něco speciálního, nejspíš retrospektivního, jak už to tak v kapele při výročích bývá. Nejvíc se nabízí zopakování úspěšného projektu thrashového programu, který provázel takový zájem fanoušků a mnoho žádostí o jeho zopakování v budoucnosti. Ale aby to nebylo jen tak, kapela se rozhodne, že konečně připraví dlouhodobě diskutovaný, ale dosud nerealizovaný projekt unplugged, tedy akustický, s doprovodem smyčcových nástrojů, které pomohou s “dlouhými tóny”. A tak se koncipuje ARAKAIN XXXV DOUBLE Tour 2017, čítající 30 koncertů na 15 místech po celé ČR. Zcela unikátní je i samotná koncepce tour. Poprvé v historii se Arakain v každém městě zastaví hned na dva dny, aby odehrál dva zcela odlišné koncerty. První koncert je v UNPLUGGED provedení, za doprovodu dívčího smyčcového tria String Ladies, což bude poprvé za celou existenci souboru. Druhý koncert se pak opakuje úspěšný thrash metalový program Thrash Tour, vystavěný z prvních dvou alb Thrash The Trash a Schizofrenie. Tedy dva naprosto odlišné koncerty a leckdy i odlišné publikum. Zajímavý pohled do spektra fanoušků kapely.

Dalším významným počinem roku kapely je účast na letních koncertech masového putovního festivalu největších hvězd českého showbyznysu ČESKÉ HRADY, kde vystoupí se svým atraktivním stálým hostem Lucií Bílou.

V roce 2018 si kapela vyčlení čas na přípravu dalšího alba a tak je koncentrace koncertů nižší. Ale v historii letité a renomované kapely není nouze o mezníky a výročí. A na podzim je tu dvacíté výročí, které se tentokrát neváže ke vzniku kapely, ale jednomu z nejoblíbenějších alb Apage Satanas. A tak kapela v mezidobí přípravy desky pro fanoušky připraví speciální turné APAGE SATANAS Tour 2018, které by připomnělo tuto výraznou desku z diskografie Arakainu a v programu odehraje ve stejném playlistu, jak je uveden na desce. 

Po vleklých a u Arakainu obvyklých „porodních bolestech“ je na jaře 2019 na světě osmnácté studiové album JEKYLL&HYDE! Obsahuje 12 pecek v moderním zvukovém zpracování Martina “Hollyho” Hollandra. Obvyklé turné na podporu desky je naplánováno na podzim, aby se deska stačila dostat mezi lidi a turné JEKYLL&HYDE Tour 2019 čítá sedm zastávek, aby pokračovalo na jaře 2020.

Po vleklých neshodách osobních i organizačních se na jaře 2020 kapela rozchází s dlouholetým manažerem Petrem Kubáněm, který kapelu řídil šestnáct let a na jeho místo nastupuje bývalá manažerka vydavatelství Sony BMG Barbara Falgeová (dříve Tomáš Klus, Marpo).

V roce 2020 přichází pohroma pro celosvětovou kulturu v podobě epidemie koronaviru a jarní turné není možné v naplánovaných termínech odehrát. Turné se v naději lepších časů podaří přeložit na podzim roku 2020 a Arakain přes léto odehraje provizorní “Open Air” Turné parketů a venkovních scén, leckdy na místech jako za dřevních časů před třiceti léty, aby fanoušky potěšilo v “blbý době” programem svých největších hitů. Ale vzhledem k negativnímu vývoji epidemie v zemi není možné uskutečnit ani podzimní turné a tak po zralé úvaze managementu spolu s promotéry akcí se rozhodnou neprodlužovat nejistotu fanoušků a všechny koncerty definitivně odvolat. Jiří Urban musí z důvodu výpovědi majitele z prostor domu po 20 letech ukončit činnost klubu KAIN . Stane se tak 30.8. symbolicky, posledním koncertem Arakainu v klubu. Na podzim vláda nařizuje Nouzový stav a kapela se na dlouhou dobu odmlčí.

A tak je tento rok 2020 velkou krizí pro všechny obory veřejně činné kultury, která vzhledem k vládním opatřením není momentálně dlouhodobě povolena, většinou úplně zakázána. A tak i Arakain čeká a jen silní přežijí… 

Čekání na spásu celosvětové zdravotnické krize se nekonečně vleče a na konci roku 2020 se začíná v mnoha zemích očkovat novou vakcínou a blýská se na lepší časy. Všechna opatření, vyhlašovaná státními institucemi, se po kritickém jaru 2021 postupně uvolňují a před prázdninami kulturní život v nouzovém režimu začíná ožívat. Arakain plní smluvní závazky z minulého roku, ale sjednává i nové koncerty, aby uspokojila hlad fanoušků a celé léto úspěšně koncertuje s zatím poslední deskou Jekyll&Hyde, ale program RESPIRATOUR 2021 je víceméně spíše takový univerzální Best Of. S podzimem a nástupem období respiračních chorob a tím i nových vládních opatření a omezení je ale zaběhnutá letitá praxe života hudebních skupin  nabourávána nedůvěrou promotérů, ale i fanoušků a koncerty opět zažívají návštěvnický propad, což se odráží na chodu klubů a zejména profesionálních kapel. V divadlech, koncertních sálech i hudebních skupinách se odehrává boj o každého fanouška, o každý koncert, o existenční jistotu. Dlouhodobé napětí a nejistota doby se bohužel podepisuje i na vnitrokapelních vztazích mezi basistou Zdeňkem Kubem a manažerkou, které vyústí v jeho náhlou rezignaci a v říjnu 2021 po 35 letech baskytarista, autor a textař mnoha hitů oznámí ukončení činnosti a odchod z kapely.

Arakain narychlo sjednává záskok v podobě Marka Loučky (Forrest Jump), který již před lety za Kuba alternoval, aby zachránil podzimní koncerty RESPIRATOUR a koncertuje v prozatímní sestavě.

Na začátku roku 2022 se Marek Loučka (1974) stává právoplatným členem a novým baskytaristou kapely. Zkušený hráč, který během své kariéry působil v několika hudebních formacích, posledních 11 let byl především aktivním členem kapely Forrest Jump. Skupina vstupuje do čtyřicátého roku svého působení na české a československé scéně a připravuje sérii koncertů pro jarní 40LETour1 a podzimní 40 LETour2, kde dohromady zazní na padesát největších hitů kapely. A jako vyvrcholení slavnostního roku pak připravuje megakoncert za účasti bývalých zpěváků.

28.ledna 2023 se odehraje výroční megakoncert ke čtyřicátému výročí v pražské hale O2 universum za účasti svých zpěváků Petra Koláře a Lucie Bílé, když Aleš Brichta pozvání odmítl. Dlouho dopředu vyprodaný koncert navštíví čtyřiapůl tisíce diváků a kapela předvede tříhodinový průřez repertoárem. Celá akce se nese ve velkém stylu a za pozorného zájmu médií. Během koncertu je pořízený záznam, který obrazově i zvukově zpracovává Jan Toužimský ve vlastní režii pro CD a DVD History 40.

Arakain vstoupil do páté dekády…

Organizace koncertního života kapely se ujímá renomovaná agentura ZL Production, čímž končí spolupráce s Barbarou Falgeovou. Kapela po třiceti letech iniciuje obnovení spolupráce s největším tuzemským vydavatelstvím SUPRAPHON, které převzetím práv Popronu Music vlastní ve svém katalogu polovinu desek z portfólia Arakainu. Postupně vychází úspěšné a žádané reedice prvotních nedosažitelných titulů Arakainu Thrash The Trash, Schizofrenie a posléze i Apage Satanas a to v remasterovaných verzích a bonusy na CD, ale i na vinylech. Vydavatelství tedy připravuje i vydání nosičů z výročního koncertu v O2 universum a zároveň si objednává nové album, které by mělo vyjít na přelomu roku. 1.3.2024 vychází první singl SEDM HŘÍCHŮ, který se setkává s nadšenými recenzemi. Kapela vyjíždí na společné A+A Tour se spřízněnou skupinou ALKEHOL.

RODOKMEN

1982 – dnes
rok zpěv kytara kytara bass bicí
1982 Brichta
Brichta
Urban
Urban
Rožďalovský
Rožďalovský
Maršík
Maršík
Nedvěd
Nedvěd
1984 Šterner
Šterner
Ježek
Ježek
1985 Podskalský
Podskalský
1986 Mach
Mach
Kub
Kub
Jenčík
Jenčík
1988 Vondrovic
Vondrovic
1989 Krob
Krob
1990 Mach
Mach
Smetáček
Smetáček
1991 Žežulka
Žežulka
2002 Kolář
Kolář
2005 Toužimský
Toužimský
Doksanský
Doksanský
2022 Loučka
Loučka
 Sestavy Arakainu
(1982-1984)
(1984-1985)
(1985-1986)
(1986-1987)
(1987-1988)
(1988-1989)
(1989-1990)
(1990-1991)
(1991-2002)
(2002-2005)
(2005-2021)
(2022-)